Jeníkův článek o křtu DVD 35 let Stráníci na cestě.

Křest DVD v DVD

Protože čas letí,zvykli jsme si poslední dobou na mnohdy překvapující výročí –a týká se to nejen osob,států či událostí,ale už taky muzikantů. Spirituál kvintet,Olympic, Pacifik a mnozí další,kteří nám už roky ( a všimněte si, že je ani nepočítám)rozdávají tu sílu, tu potěšení, tu naději, tu dobrou náladu apod. A tak se stalo, že počítadlo času odměřilo Verunce a Luboši Stráníkovům 35 let společného hraní, zpívání, vystupování, rozdávání se svým posluchačům. Uspořádali k tomuto jubileu koncert, na který pozvali všechny, kteří mohli přijet a v těch desítkách let se na renomé skupiny Stráníci podíleli nebo podílejí. A protože mezi jejich kamarády patří i šikovný všeuměl Míra Kuželka, vzniklo z koncertu na jiřetínské Barboře dývídýčko, které se o prvním prosincovém pátku L.P.2018 pokřtilo v litvínovském Docela velkém divadle.( Tím taky vysvětluji ten titulek.)

Luboš s Verunkou začali Džínovou láskou, kterou má většina posluchačů spojenou s Helenou Maršálkovou,ale začali s ní správně jak v DVD, tak na DVD,protože to byla jejich společná první,kterou se naučili. A pak už to jelo, jak to ani na koncertech Stráníků jinak nebývá. Zvukař Tomáš Smrž ovládal mikrofony tabletem,pejsek Bobísek, patřící Stráníkům, vandroval po sálku a nechal se dlachnit od kohokoliv, posluchači – většinou účastníci jiřetínského koncertu a tedy kompars i na křtěném albu – záhy začali zpívat nebo aspoň pobrukovat spolu- a mluvčí skupiny Míra Ošanec perlil svým nezaměnitelným způsobem, a tak se zaplněný sál dozvěděl, že poslouchají jeho doprovodnou skupinu Znamenáček, kde Verunka zpívá a Luboš hraje na kytaru, že pokud jim to neladí, doženou to talentem, že si ulomil nehet, takže jeden tón zahrát nemůže, což vy nepoznáte, ale jemu by přišlo nepoctivé ,kdyby vám to neřekl a vy jste šli domů bez tohoto vědomí…atd.

Kmotry při křtu byli Jaroslav Gál, který zvládl pár kroků k podiu i bez francouzských holí a producent DVD Míra Kuželka, který si posléze se Stráníky zazpíval a doplnil tak i hudební hosty –Rendu Ježka Kříže a Petra Vašinu.

Samozřejmě zaznělo i několik písní z DVD,ale hlavně to byla oslava stránického repertoáru, který sice oficiálně končil „ hymnou“ kde sezpívá, jak si v šatně barvili s Chaplinem knír,ale pak už to bylo skutečně vánoční ladění,protože Luboš nabídl publiku,že jim zahrají na přání, jako dárek pod stromeček…

Po DVD se jen zaprášilo, po koncertě se dostalo i ňamky, které některé šikovné posluchačky ubraly z vánočního pečení a lidem se vůbec moc nechtělo odejít,protože to byl slavnostní večer nehledě na křest nebo probíhající advent.

Jan Dobiáš

Napsat komentář