Historie

ruceSetkání, či řízení osudu se událo na konci srpna roku 1983, kdy se Luboš s Veronikou potkali na vandru v obci Březina u Rokycan, od tohoto času můžou datovat vznik tramp-folkového dua Stráníci. Během let osmdesátých prodělali spoustu obměn v různých skupinách, Šlapací pětka, Kapr na modro, Neelectric band, ale především Náhodná sešlost, kterou založili v zimě roku 1983 spolu s Ivanou Fialovou, Petrem Gondou, Lubošem Buriánem, Jirkou Vágnerem, posléze přibyl v roce 1984 Ivan Varga (Martin Maxa). Přes všechna tato seskupení, ale byl základní kámen položen na pevno a duo Stráníci hrálo i samostatně. V roce 1989 poznali Jardu Popelku, který v jejich historii zahrál velmi významnou roli a v roce 1991 s nimi vstoupil na prkna, co znamenají folkový svět. Ovšem předtím v roce 1990 založili první oficiální kapelu Stráníci a spol. s bratry Gartnery, Markem a Petrem, se Zdeňkem Bačou Lucákem a Tomášem Machem, která po odchodu Tomáše k Sváťovi Kotasovi explodovala, a dodnes nesesbírali všechny zbytky, ale stačili s nimi ještě natočit jejich prvotinu MC – Ranní rozjímání.

str2Léta 1991 až 1996 byla ve znamení menších a větších úspěchů, ale také pravidelných koncertů ve Schole humanitas, kde pořádali tzv. Folkové večery v aule. Byl to už jejich druhý pořadatelský počin, prvním byl legendární koncert 17. listopadu 1989 v Docela malém divadle v Litvínově, kam tehdy pozvali Mikiho Ryvolu s Jimem Drengubákem a Pavlem Zajícem a pražské Chudinky. Pořadatelství a hraní koncertů má k sobě samozřejmě hodně blízko a nějak jim to vlezlo pod kůži a tak po odchodu Jardy Popelky, který si mezitím založil vlastní kapelu, začali pořádat tzv. Potlach u Stráníků, nejdříve po sálech litvínovských hospůdek a potom od roku 2000 u svých přátel Vaška a Terezky Drexlerů v obci Kalek na Kozí farmě čp.13, kde v době, kdy je tato stručná historie psána proběhl už 14. Ročník. Mimo festiválek Potlach u Stráníků pořádají pravidelné Vánoční koncerty, které začali nejdříve v litvínovské galerii, pak chvilku v KD Citadela a od roku 2014 v litvínovském kostele sv. Michaela. Od roku 2005 spolupořádají festival Setkání v Herálci, kde byli po jejich koncertu v zámeckém parku osloveni panem starostou Jiřím Ulrichem k vzájemné spolupráci, která do dnes trvá, a proběhlé ročníky festivalu najdete  v sekci Setkání v Herálci.  Na Kalku u Drexlerů v klubu spolupořádají ještě komornější pořady, jako setkání s novinářem Standou Motlem a jeho kamarádem Honzou Dobiášem, hudebně-kuchařský pořad s Petrem Stupkou, informace o nich najdete většinou v sekci Koncerty. Tyto koncerty jsou vždy doplněny i hudebními hosty například v poslední době Otík Maňák, Petr Rímský, Jarda a Nikol Popelkovi. Najdete v sekci Pořádané akce.

Zpět k hudební činnosti, do konce let devadesátých se u Stráníků vystřídala spousta muzikantů, méně známých, ale i známějších jako Honza Brož, Jindřiška Petráková – Brožová, Jirka Mašek, s kterými díky Jardovi Samsonovi natočili ve studiu Tymákov své první CD – Ať žije nostalgie. Na něm už hostoval na saxofon liberecký muzikant Míra Ošanec na jehož popud pak založili vlastně isarafestmuzikantskou trojici Míra Ošanec a Stráníci, která se především zabývá tvorbou legendární folkové trojice Peter, Paul & Mary. Míra měl jejich skladby otextované Pavlem Havlíkem, Petrem Bartůňkem aj. dlouho ležet v šuplíku, a když u něj nastala dočasná koncertní nečinnost, tak oslovil Verunku a Luboše, jestli by s ním tento projekt neoživili a vzájemná spolupráce trvá dodnes,  koncertují po vlastech českých a slovenských. Samozřejmě ke skladbám PP&M přibyly ještě písně legendárních libereckých A-hostů, nebo Pavlem Havlíkem a Honzou Strnadem přetextované skladby tzv. Crosbíků – CSN.
Vedle toho všeho samozřejmě především funguje duo Stráníci se svým folktrampským repertoárem a mohli jste je vidět i v různých hudebních fůzích např. s Mikim Ryvolou, což je pro ně vždycky svátkem, se Samsonem, s pardubickými Marien a jejich kapelníkem Víťou Troníčkem nebo s Jardou Matějů, s Tomášem Berkou, s kapelou Mrakoplaš, která s nimi jezdila jejich třicetileté výroční koncerty, s Pavlem Žalmanem Lohonkou, s Nezmary, s Wabim Daňkem, s mladoboleslavskou Isarou … nikdy se vlastně jakékoli spolupráci s nikým nebrání, pro ně je toto vždy obohacením. Zde je průběžný výpis jmen muzikantů, kteří více, či méně se Stráníky spolupracovali, nebo dodnes spolupracují:

1983 – 1984 Petr Gonda, Ivana Fialová, Luboš Burian, Šárka Prošová
1984 – 1986 Ivan Varga, Láďa Klárman, Vláďa Varga
1983 – 1988 Petr Filipovský, Milan Kimla, Venca Filipovský, Pavel Pilník
1989 – 1995 Jarda Popelka, Igor Popkov,Ivana Jandová, Alena Štýbrová
1990 – 1991 Tomáš Mach, Petr Gartner, Marek Gartner, Zdeněk Lucák, Petr Filipovský
1996 – 1997 Honza Brož, Jirka Mašek, Jindřiška Petráková
1997 – 1998 Pavel Eisenhammer, Ivan Brzobohatý, Karel Ondra
1999 – 2002 David Watzl
1999 – 2006 Tomáš Kunc
2006 – 2008 Víťa Troníček, Petr Opočenský, Zbyněk Rosendorf
zima 2010 Pavel Peroutka
zima 2002 – do teď Mirek Ošanec
zima 2016 – do teď  Jirka Knack Znamenáček

Stráníci mají na svém kontě čtyři oficiální CD. 1. Ať žije nostalgie 2. Staré město 3. Písničky, které jsme potkali 4. Písničky, které jsme dostali – pak DVD k 25letům, DVD live koncert v TV Gimi České Budějovice, různé kompilace … ostatní najdete v sekci Diskografie.

Stráníky anebo Míru Ošance se Stráníky můžete vidět na mnoha pódiích FTC scény, stačí jen nahlédnout do sekce Koncerty a najít si nejbližší termín.